Hogyan dobjuk fel otthonunk stílusát kidobott, régi, megunt ......egyáltalán bármivel.

Szabadidős agymenés, műhelymunka, barkácsolás... k

Szabadidős agymenés, műhelymunka, barkácsolás... k

Hulladék csavarokból lámpa és szobor készítése (DIY)

2019. augusztus 21. - colownhead

lamp5.jpg

 

Sziasztok!

Hosszú idő után megszületett a második bejegyzés amelyben bemutatom nektek a "hulladékfémből hegesztett szobor" című projektemet. Az alapötlet akkor fogalmazódott meg, amikor a Pinterest tematikus oldalait böngészgettem és gyűjtögettem össze a nekem tetsző "garbage" eredetű cuccokat. Nos akad néhány a világ terméséből :-D. Összegyűjtöttem pár tucat nekem tetsző alkotást és ezek alapján nekikezdtem a saját projektemnek. Íme néhány az általam gyűjtött pinek közül: 

Az elképzelésem egy olvasólámpaként funkcionáló humanoid alak elkészítése volt, használt csavarok és csavaranyák felhasználásával, amelyek már évek óta a műhelyem különböző dobozaiban hányódtak. Az alábbiakban listázva a szükséges anyagok és eszközök:

  1. Különböző méretű (lehetőleg nagyobb) csavarok és anyák
  2. Talpazatként szolgáló kazánlemez darab
  3. Hegesztő berendezés (MMA vagy MIG) és védőeszközök
  4. Csiszoló-daraboló szerszám (populáris nevén kisflex)
  5. Fúrógép, lehetőleg fordulatszám szabályozós
  6. Különböző méretű fúrógép tokmányba befogható drótkorongok.
  7. Akril dekorspray akár több színben is.
  8. Mágnes és pillanatszorító mint hegesztési segédeszköz
  9. Fémcső darabok és rozsdaálló etetőtálka.
  10. Vezeték, lámpakapcsoló, izzó foglalat.

Ami nagyon fontos amikor ötleteket gyűjtünk, hogy legyünk tisztában a képességeinkkel, valamint a rendelkezésre álló eszközökkel és azok használhatóságával. A fémszobrok készítése látszólag egyszerűnek tűnik, de nem nélkülözhető az alkotáshoz bizonyos mértékű fémfeldolgozói alapismeret, amely alatt fémismeretet, hegesztési alapismereteket értek. Amikor egy tematikus oldalon megnézünk egy tetszőleges kis alkotást akkor elég egyszerűnek tűnik az elkészítése, aztán mikor komolyan nekilátunk akkor jönnek a csalódások és a nem várt nehézségek.

Lássunk csak példát:

 

 

Viszonylag egyszerűnek tűnik a képen látható skorpió összehegesztése de valójában eléggé összetett feladat. Amikor a projektemet elkezdtem, akkor csak MMA azaz pálcás hegesztő berendezés állt rendelkezésemre. Igaz legalább már az új típusú inverteres berendezést használom, ami viszonylag rugalmasan állítható a feladat jellegéhez. Az ilyen típusú munkákhoz jobban használhatók a huzal előtolásos MIG típusú (vagy közismertebben bár helytelenül CO hegesztőnek nevezett) berendezések. Mivel ilyen cucc akkor még nem állt rendelkezésemre ezért MMA hegesztőt használtam amely ezekre a feladatokra kevésbé alkalmas de meg lehet vele oldani a munkát.

A koncepció a következő volt:

Talpazatra állított emberalak, amely a kezében egy reflektorszerű lámpát tart, így egyben olvasólámpaként és dísztárgyként is funkcionál. Az alak csavarokból és anyákból lesz összehegesztve, kerek fémtalpazaton. Az arányai az emberi test arányait idézik. A lámpa fogantyúja csiszolt fémcsőből, az ernyője rozsdaálló tányérból lesz összeállítva. Természetesen funkcionális darab lesz tehát működőképesre kell elkészítenem.

A szükséges csavarok összeválogatása után jön a gyötrelmes aprómunka: hegesztés, csipetés, salakolás, csiszolás. Ha automata pajzsod van, (mint nekem is) akkor van egy szabad kezed ami a végtagok pozícióba állításánál nélkülözhetetlen. A hegesztésből ívfényéből gerjesztődő erős UV sugárzás miatt a hegesztőkesztyű és kötény használata alap!!! Végül 2 órás aprómunka után összeállt a projekt váza. A drótkorongos csiszolás az egész alaknak ad egy szép karakteres fémszínt ami jól áll neki festés nélkül is. (készítettem olyan humanoidot is ami nem lett lefújva)

Végül ilyesmi jött össze:

20190801_002405_resized_1.jpg

 

Következő lépésben összeraktam a lámpát és a fehér vezetéket feketére cseréltem valamint bekötöttem a nyomókapcsolót, amit az alak fenekét alkotó szárnyas anya megfúrásával nyerte el a helyét. Ezután újabb fémtisztítás majd alapozófestés és a végleges magasfényű fekete akril fényezés következett. Száradás után visszakerült a lámpa és a bekötések.

Az alábbi képen a végeredmény látható:

lamp5_1.jpg

A következő bejegyzésben egy lámpa nélküli és kissé más koncepcióra épülő alak elkészítéséről fogok írni. A képe előzetesként:

 

img_20190817_215449_112_resized.jpg

 

Üdvözlettel: Colownhead

A bejegyzés trackback címe:

https://diy-nyertes.blog.hu/api/trackback/id/tr4515018664

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása